مهارت ارایه بازخورد موثر برای مدیران، مربیان و رهبران​​​​​​​

مقالات وبلاگی مرتبط

مقالات دکتر غلام زاده

کتاب‌های مرتبط

مقالات وبلاگی مرتبط

در طول سالیان گذشته برای مدیران نقش ها و وظایف مختلفی معرفی شده است و در هر کدام از این الگوها تلاش شده است تا به مدیران این پیام ارسال شود که با اهمیت یافتن نقش انسان ها در فرایند تولید و ارایه خدمات، مدیران نقش متفاوت تری را باید ایفا کنند. یکی از این نقش ها نقش مربی گری است.
  در ایفای نقش مربی گری، از مدیران انتظار می رود که با شناسایی استعداد افراد تیم کاری خود و سپردن وظیفه مرتبط و نیز با تفویض اختیار و ارایه آموزش های مرتبط در پرورش افراد خود نقش موثرتری ایفا کنند. برای ایفای نقش مربی گری، دانش، مهارت ها و نیز ویژگی هایی لازم است، به عبارت دیگر برای این که یک نفر نقش مربی گری خود را به گونه ای موثر ایفا کند، لازم است تا علاوه بر داشتن ویژگی های منشی و شخصیتی خاص، به دانش و مهارت هایی نیز مجهز باشد. یکی از مهم ترین مهارت ها در این راستا، مهارت ارایه بازخور موثر است.
  مدایران به افراد تیم کاری خود وظیفه محول می کنند، هدفگذاری می کنند و از آنها انتظارات مختلفی را به عمل می آورند. افراد سازمان ها هم متقابلا از نقش ها و مسئولیت های خود و نیز نحوه انجام وظایف خود، برداشت هایی دارند. چه بسا مدیران در فرایند مدیریت عملکرد و یا ایفای نقش مربی گری خود در موقعیت هایی قرار می گیرند که لازم می بینند در عملکرد و یا رفتار افراد تیم کاری خود اصلاحاتی را به انجام برسانند، برداشت های افراد را تصحیح کنند و یا حتی رفتار و عملکرد آنها را تایید و تقویت کنند.
 موقعیت هایی پیش می آید که به دلیل فقدان مهارت ارایه بازخور موثر، حسن نیت مدیر در تلاش برای تصحیح رفتار و یا عملکرد اعضای تیم کاری خود و یا حتی تلاش های معطوف به تایید و تشویق آنها با سوئ تفاهم همراه شده و نتیجه عکس عاید می شود!
  اینجانب در جلسات متعددی که با مدیران داشته ام، شاهد گلایه آنها از واکنش های (به نظر ایشان) نسنجیده افرادشان در قبال اقدامات خیرخواهانه شان مشاهده کرده اند! غافل از این که وقتی صحبت درباره حوزه های بهبود افراد اگر با اصول و فنون خاصی همراه نباشد، حتی تایید و تشویق افراد نیز ممکن است با سوئ برداشت همراه شود. برای کسب نتیجه مطلوب در چنین موقعیت هایی ارایه بازخور به روشی موثر ضرورت پیدا می کند.
  در کتابی با عنوان Fast feedback که نتیجه پژوهش و مصاحبه با مدیران شرکت های فورچون 500  می باشد، نویسنده حاصل سال ها پژوهش و مشاوره خود را در قالب فرمولی تنظیم کرده و تلاش کرده است تا برای مشکلات مدیران مذکور در قالب مربوطه راه حل ارایه کند. اصول ارایه شده به نام Fast  در واقع پاسخ نکته به نکته به مشکلاتی است که مدیران و کارکنان این شرکت ها با آنها مواجه بوده اند.
F = Frequency
A = Accuracy
S = Specific
T= Timely
 
  مکرر بودن بازخورد
بعضی افراد بیشتر از سایرین به بازخورد نیازدارند. درواقع تناوب بازخورداز فردی به فردی دیگر متفاوت است. دادن بازخورد به افراد در هنگامی که بدان نیاز دارند، اولین رفتار کلیدی بهترین مدیران دارای سبک مربی‌گریاست. تشخیص و برآوردن تناوب بازخورد برای هریک از افراد، مهارت مربوط به این رفتار است.
  دقیق بودن بازخورد
هر نمونه از بازخورد بر اعتماد و عملکرد افراد تأثیرگذار است. دادن بازخوردی که متفکرانه، متعادل و صحیح باشد،دومین رفتار کلیدی مدیران مربی است. مهارت های مربوط به این عنصر شامل اختصاص وقت به بازتاب، به چالش کشاندن مفروضات، بررسی صحت وقایع و تمرین ارائه بازخورد است.
  مشخص بودن بازخورد
اینکه به افراد گفته شود چه چیزی درست و چه چیزی غلط است لزوماً کافی نیست ؛ بلکه باید به آنها دقیقاً گفت که چه مراحلی برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است. این سومین رفتار کلیدی است. هدفگذاری و تعیین مهلت های زمانی درست و تدارک خطوط راهنمای روشن نیز مهارت های مربوط به این رفتار می باشند.
  به موقع بودن بازخورد
هرچه بازخورداز نظر زمانی به عملکرد نزدیکتر باشد، تأثیر بیشتری بر افراد می گذارد و فرصت بیشتری برای پیشرفت و بهبود به دست می آید. دادن بازخورد زود هنگام چهارمین رفتار کلیدی مدیران خوب مربی گرا است. مهارت مربوط به آن نیز مدیریت مؤثر زمان است.
 
اینجانب در حدود پنج سال قبل و به تبع ایفای نقش در قالب مشاور در استقرار فرایند مدیریت عملکرد در شرکت فولاد خوزستان و طرح مساله از طرف مجری سازمانی پروژه، موظف به طراحی کارگاه ارایه بازخور موثر شدم و برای اولین بار کارگاهی دو روزه را برای مهارت آموزی در ارایه بازخور موثر برگزار کردم و البته الگوی Fast را به اجرا گذاشتم! نکته جالبی که در این کارگاه ها که تعداد آنها تا به امروز به بیش از پنجاه کارگاه آموزشی یک روزه بالغ شده است[1]،  شباهت مسایل و چالش های مطرح شده در این کارگاه ها با مباحث مطرح شده در شرکت های فورچون 500 است!

[1] - کارگاه های مذکور در شرکت های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، داروسازی دکتر عبیدی، داروی سازی آریوژن، شرکت ملی پتروشیمی، شرکت صبا اسان بر، نیروگاه برق خیام نیشابور، شرکت ایدم تبریز، شرکت سیبا موتور، سیمان داراب و ...، برگزار شده است.


رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش